Udavač Bart

Původně jsem chtěl v dnešním pokračování dokončit to, co jsem minule začal, tedy portrét několika významných lidí (výkonných producentů a scénáristů jako jsou David Silverman nebo Mike Scully) v pozadí Simpsonových ale vzhledem k tomu, že dnešní epizoda se vcelku detailně zabývala klaunem Krustym, jsem svoje plány změnil a o producentech se dočtete něco bližšího až příště, zato dnes se na vás těší…

Podrobně…

Klaun Krusty (vlastním jménem Herschel Schmoikel Krustofsky) je nejpopulárnějším židovským klaunem ve Springfieldu (patrně proto, že je také _jediným_ židovským klaunem ve Springfieldu). Mimo to je značně krutý ke svým spolupracovníkům, vzácně pokrytecký vůči divákům, silně závislý na nikotinu a často si nedává pozor na to co říká (Krusty: „Don’t blame me! It’s the percadan. If you ask me, that stuff rotts your brain…And now a word from our new sponsor…Percadan, Oh Crap!“)

Krusty se v Simpsonových poprvé objevil ještě v dobách show Tracey Ullmanové ve skeči MG39 (Krusty the Clown), ve které jde Bart s Lisou navštívit natáčení jeho „The Krusty the Clown Show“. Krustyho pravý rozkvět ale nastává až během dvacetiminutových epizod a to zejména během prvních sezón. Krusty se dokonce vedle Radioaktivního muže stává Bartovým největším hrdinou (Bart: „I’ve based my whole life on Krusty’s teachings.“) a jeho show je nejsledovanějším televizním pořadem ve Springfieldu. Částečně také proto, že v ní Krusty pouští Itchyho a Scratchyho ale (zejména v první sezóně) také seriál „Happy Little Elves“, určený spíše pro menší děti, který si oblíbila zejména Lisa a Maggie – naproti tomu Bart ho z duše nesnášel.

Mezi Krustyho spolupracovníky patří zejména řada jeho nahrávačů („sidekicks“), mezi nimiž zaujímá první místo Levák Bob (Sideshow Bob Terwilliger), který se několikrát pokusil zavraždit Barta, Selmu a dokonce i samotného Krustyho. Po něm nastoupil Nahrávač Mel (Sideshow Melvin van Horne), což je ta malá osoba s kostí ve vlasech, kterou teď Krusty terorizuje místo Boba. Další z nahrávačů je Sideshow Raheeb, který se objevil asi na pět vteřin v epizodě 9F13 (I Love Lisa) a Sideshow Luke Perry, Krustyho „worthless half brother“, který je v epizodě 9F19 (Krusty Gets Kancelled) vystřelen z kanónu. Do Krustyho štábu ještě patří šimpanz Mr. Teeny, stokilová baletka Gina Ballerina, vedoucí studia jménem Corporal Punishment, Krustyho účetní Bill a jeho sekretářka Miss Pennycandy.

Další zajímavostí, která se ke Krustymu váže je jeho údajná negramotnost, která byla poprvé zmíněna v epizodě 7G12 (Krusty Gets Busted) (Krusty: „Is it a crime to be illiterate?“), ale v jiných epizodách (9F08 (Lisa’s First Word), 1F16 (Burns‘ Heir)) Krusty normálně čte přinejmenším taháky („cue cards“) s textem. Jedna z možností je ta, že se číst naučil (no číst – spíše slabikovat), protože vykazuje jisté pokroky, další možnost je ale mnohem zajímavější: Krusty byl totiž premiantem v židovské škole, kde musel číst z Tóry, takže víme, že umí číst alespoň v _nějakém_ jazyce, tudíž je možné že mu taháky píšou hebrejsky. Je ale také možné, že Krusty je silně astigmatický nebo dyslektický, což by vysvětlovalo jeho věčné mžourání do taháků a jeho klasická přeřeknutí. (Krusty: „And now for my favorite part of the show… what’s that say? Talk to the audience?! Ohh this is always murder!“)

Mezi Krustyho „nejsvětlejší“ momenty patří epizoda 7G12 (Krusty Gets Busted), ve které je zatčen pro krádež v Kwik-E-Martu a Homer proti němu svědčí u soudu; epizoda 8F05 (Like Father, Like Clown), ve které Bart a Lisa dají Krustyho dohromady s jeho otcem, rabi Hymanem Krustofskym, který ho vyhnal z domu poté co se rozhodl stát klaunem, nebo epizoda 8F24 (Kamp Krusty), ve které jsou Bart s Lisou a mnoha dalšími dětskými obětmi na „rekreaci“ v Krustyho letním (internačním) táboře (Krusty: „Hey kids, We’re going to the greatest place on earth…Tijuana!“).

V pozdějších sezónách už Krusty tolik prostoru nedostal, ještě v epizodě 9F19 (Krusty Gets Cancelled) svádí urputný boj s břichomluveckou loutkou Gabbem, která ho připraví o diváky a dokonce do svého pořadu přetáhne i Itchyho a Scratchyho (Krusty místo nich uvádí animák „Worker And Parasite“, nejoblíbenější kočku a myš ve východní Evropě, kteří si ale přílišnou oblibu nezískali) a Bart s Lisou přivedou do Springfieldu na Krustyho pomoc takové veličiny jako jsou Bette Midlerová, Luke Perry, Hugh Hefner nebo Red Hot Chilli Peppers. Další velkou Krustyho příležitostí pak je až epizoda 2F12 (Homie the Clown), ve které z nedostatku peněz způsobeného bezmezným a nesmyslným utrácením (Krusty: „Did you send those flowers to Bea Arthurs‘ grave? I don’t care if she’s not dead yet, JUST DO IT!“) založí klaunskou školu, do které se mimo jiné přihlásí i Homer.

Mezi tím ještě Krusty stačil uvést Barta do světa showbusinessu v epizodě 1F11 (Bart Gets Famous) a na druhé straně jako mluvící loutka terorizovat celou OFF v Halloweenské epizodě „Clown Without Pity“. Krusty je také maskotem mnoha produktů a firem na jejichž reklamních kampaních se podílí, zejména pak Krusty Burgeru (Krusty: „I will personally spit into every fiftieth burger!“). Mezi další jeho známé produkty patří „Krustyho domácí těhotenský test“ (varování: může způsobit předčasný porod), „Krustyho cornflakes“ (nyní zdarma masožravé bakterie v každé krabici) a „Krustyho vitamíny“ (pozor: můžou způsobit poruchy srdečního rytmu).

Jedna z mnoha nekonečných debat na a.t.s. se vedla o tom, který klaun sloužil jako předobraz pro Krustyho. Matt Groening totiž jednou řekl, že se klaunů smrtelně bál už od dětství, kdy ho jeden klaun krutě zesměšnil v cirkuse. Matt také řekl, že prvotní Krustyho podoba vychází z lokálního televizního klauna jménem Rusty Nails z Portlandu v Oregonu (kde Matt bydlel jako dítě), ale Krusty se podle jeho slov posléze vyvinul ve „vlastní osobnost“ a má v sobě něco z Johna Carsona, Jerryho Lewise a Davida Lettermana. Jiní lidé ale tvrdí, že podkladem pro Krustyho byl Bozo the Clown, jehož televizní show se té Krustyho velice podobá a další teorie tvrdí, že inspirace pochází z „Evil Clown Comics“, který vycházel v National Lampoonu, ve kterém dříve pracovali i někteří Simpsonovští scénáristé (například Bill Oakley a Josh Weinstein).

Autorem článku je Kotwak z webu Kinofil.cz - obsah článku byl vytvořen mezi roky 1999 a 2000.

Ohodnoťte článek|

Komentáře

koment...

Více z Simpsonovi.Blog

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *